Ratanové kvetináče

Aký je rozdiel medzi prírodným a umelým ratanom?

Prírodný ratan je drevina z tropických lesov, hlavne z Indonézie. Rastie vo veľmi vlhkom a teplom prostredí. Prútiky ratanu sú pevné, ale aj ľahko ohybné. Ratan sa preto používa na výrobu nábytku a rôznych doplnkov do domácnosti, napríklad aj pletených kvetináčov. Prírodný ratanpvý materiál je citlivý na teplo a vlhko. Záhradný nábytok alebo kvetináče z prírodného ratanu vystavené slnku v záhrade môžu potrebovať pravidelné ošetrovanie špeciálnymi olejmi, aby prútiky príliš nevyschli a nezačali sa lámať. Kvetináče z pravého ratanu by mali byť umiestnené pod strieškou, aby neboli príliš zmáčané dažďom, tak isto je dôležité uskladnenie na zimu na suchom mieste, aby prútiky vplyvom vlhka nezačali meniť tvar alebo plesnivieť.

Umelý ratan je napodobenina vyrábaná z plastu. Jeho prednosťami sú jednoduchšia údržba (stačí utrieť vlhkou handričkou v prípade znečistenia) a dlhšia životnosť, pretože je odolný voči UV žiareniu, dokonca mu nevadí dážď a mráz, hodí sa na celoročné použitie v interiéri aj exteriéri. Zvyčajne je vo farbách sivá, bledosivá, béžová, antracitová, čierna alebo biela.

Prútené kvetináče sú krásnym doplnkom do interiéru, kde ich nezasiahne slnečné svetlo ani dážď a kvetináče z umelého ratanu doplnia váš záhradný ratanový nábytok v exteriéri.

Showing 1–12 of 13 results